понеделник, 9 ноември 2009 г.

Продавам овощен посадъчен материал

Продавам овощен посадъчен материал от праскова, нектарина, кюстендилски слива, сливи "Калипетровска афъзка", кайсия, череша и круша.
Единична цена: 5.00 лв за брой (директно от производителя).

Всеки клиент ще бъде снабден със специални указания и препоръки (технология) за реда, начина и специфичните особености при отглеждането и засаждането на отделните сортове в бъдещата градина.

Продавам лозов посадъчен материал - Силистра

Продавам лозов посадъчен материал от 15 десертни и винени сортове, между които:

  • Болгар,
  • Ран Болгар,
  • Италия,
  • Брестовица,
  • Хамбургски мискет,
  • Дунавски мискет,
  • Плевен,
  • Сензо,
  • Кардинал,
  • Плевенски мискет,
  • Димят,
  • Мускат отонел,
  • Тамянка,
  • Други - по заявка на клиенти.

Единична цена за брой: 4.00 лв. (директно от производителя)
Лозовият посадъчен материал е с високо качество и семеконтролно свидетелство.

Производството на лозовия посадъчен материал се извършва по класическа технология с лозароприсаждащи ножове, при което присадника и подложката се отрязват огледално с V- или Омега-образни отрези и се заклиняват. След стратифицирането и вкореняването, лозите се изваждат, сортират и съхраняват.

Подложките и резниците, с които работим, добиваме от собствени маточници, създадени през 60те години на 20 век от Никола Мръсков по стандартна технология от вида МОНТИКОЛА и малка част КОБЕР ББ. Те постоянно се подновяват с цел предотвратяване на болести и неприятели по растенията. Лозовата подложка МОНТИКОЛА се препоръчва за лози, отглеждани в условията на Северна (лозаро-винарски район Дунавска равнина) и Североизточна България (Черноморски лозаро-винарски район). Подложката се вкоренява много добре и има афинитет към повечето десертни и винени сортове. Освен това подобрява узряването на дървесината на присадниците и ги прави устойчиви на зимните студове в тази част на България.

Никола Мръсков от с. Калипетрово, община Силистра, е един от първите частни лозари, подготвящи лозов посадъчен материал в област Силистра. Започнал е дейността си още през 60те години на 20 век и е произвеждал по повече от 10 000 броя лозови пръчки. Голяма част от частните лозя в областта са създадени с лозов посадъчен материал от това стопанство. В момента ние - неговите наследници, продължаваме дейността и произвеждаме до 1500 броя годишно предимно десертни сортове.


Съвети към купувача:


При покупката на лозов посадъчен материал трябва да се обръща внимание на следното:

1. Снопчетата да имат етикети с означение на сорта и подложката.

2. Лозите да са първокласни, т.е. да имат най-малко три добре развити стъпални корена, излизащи от три различни страни на подложката с дължина на здравата им част поне 7 см. Дължината на подложката от стъпалото до основата на едногодишния летораст да бъде 32 плюс 2 см.

3. Срастването между присадката и подложката да бъде много добро, без цепнатини. Спойката може да се изпитва чрез извиване на лозата в мястото на присаждането.

4. Узрялата част на едногодишната пръчка да бъде дълга най-малко 15 см, а когато пръчките са повече от една - поне по 12 см.

5. Присадникът и подложката да бъдат здрави.

6. Много старателно трябва да се провери дали лозовият посадъчен материал не е засегнат от болестта чернилка. Тя се появява по време на съхраняването на присадените лози. По дървесината на болните т чернилка лози се появяват тъмнокафяви до черни петна с продълговата или овална форма и големина от няколко милиметра до 2-3 см. Външно лозите изглеждат здрави. За да се открие чернилката, трябва с ножче да се премахне мъртвата кора. Тогава при внимателно преглеждане се откриват характерните черни петна, пръснати на различни места по подложката. Засадените болни от чернилка лози се прихващат, но впоследствие петната, особено тези под спойката, се разрастват, обхващат подложката от всички страни, прекъсват соко-движението и лозите през втората до четвъртата година загиват.


Правилно е присадените лози да се набавят през пролетта. Закупените през пролетта лози се съхраняват кратко време, но така че да не се допусне засъхването им. Най-добре е лозите да се съхраняват във влажен пясък, като се поставят отвесно и се покриват с пясък до спойката. Когато материалът ще се засажда наскоро, може временно да се съхрани на открито във влажна почва, но на отцедливо място.


По-трудно и с повече рискове е свързано съхраняването на лозите през зимата. Съхраняването става в подходящи изби, мазета и др. За тази цел на пода на избраното помещение се насипва пласт пясък, дебел 10-15 см. Върху него се поставя вертикално един ред снопчета лози, като корените и подложката до спойката се засипват с пласт пясък с 10% влажност. Нарежда се втори ред лози и се засипва по същия начин. Всички празнини се запълват добре с пясък. Мястото на спойката не бива да се покрива с пясък.


През цялата зима се следи температурата да не пада под 0°С и да не се покачва над 6°С. При засъхване пясъкът се навлажнява леко с лозарска пръскачка. Възможно е да се появи плесен, но тя е повърхностна и не е опасна.


Присадените вкоренени лози се транспортират в топли дни, когато температурата е над 0°С. При пренасянето на лозите не бива да се допуска засъхване на корените. За целта лозите се обвиват с влажна слама или със зебло.


Всеки клиент ще бъде снабден със специални указания и препоръки (технология) за реда, начина и специфичните особености при отглеждането и засаждането на отделните сортове в бъдещото лозе.


За повече информация и справки, моля свържете се с мен - Николай Николов, 0888777618.

вторник, 4 август 2009 г.

На 15.08.2009 г. от 08:00 часа Клубът на гълъбовъди, зайцевъди и природолюбители - гр.Тръстеник (община Долна Митрополия) организира изложение - пазар в двора на училище "Христо Ботев", което се намира на около 1000 м. в ляво от центъра на населеното място. Поканени са всички, които желаят да участват. Телефони за връзка: 0887731873; 0888664140; 0886761728; 0898673495.
Източник: http://www.galabite.com/pigeons-bazaar-68.html